Potter's Academy

Καλώς ηρθατε στον πιο μαγικό κόσμο-εκεί που η μαγεία υπάρχει μόνο για όσους πιστεύουν σε αυτήν. Καλώς ήρθατε στο Potter's Academy!

ΦόρουμΠόρταλΗμερολόγιοΕικονοθήκηΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Καλώς ήρθατε στο Potter's Academy!
Εάν χρειαστείτε βοήθεια επικοινωνήστε με έναν Διαχειριστή.
Κυκλοφόρησε το trailer της ταινίας "Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2"!Πηγαίνετε στα Χαριποτερικά νέα και απολαύστε το!
Οι σχολές Beauxbatons και Durmstrang άνοιξαν και περιμένουν νέους μαθητές! Όποιος θέλει να ενταχθεί σε μία από τις δύο σχολές ας επικοινωνήσει με την Andromeda Black μέσω pm.
Ψάχνουμε καταστηματάρχες για τα μαγαζιά στη Διαγώνιο Αλέα.Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει με τον Aberforth Dumbledore.

Μοιραστείτε | 

Νεκροί και Όνειρα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Amelie Poulain
Τεταρτοετής
Τεταρτοετής

Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2011

Magical Character
Hogwarts House: Gryffindor Gryffindor
Αναφορά αίματος: Pureblood

ΔημοσίευσηΘέμα: Νεκροί και Όνειρα   Τρι Μαρ 22, 2011 3:43 am

O Dr Mark Blagrove είναι καθηγητής ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο του Swansea και μελετά τα "όνειρα" μέσα από επιστημονικά πειράματα και έρευνες. Μιλώντας στις "Pyles" και την Όλγα Τάντου, εξηγεί τι ακριβώς είναι τα όνειρα, πώς η προσωπικότητα μας επηρεάζει αυτά που βλέπουμε στον ύπνο μας αλλά αναφέρεται και στους λόγους που αγαπημένα πρόσωπα που έχουν φύγει από την ζωή, μας επισκέπτονται στα όνειρα μας!!

Mark Blagrove : "Τα περισσότερα όνειρα σχετίζονται με το παρόν και τη κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε σήμερα. Είναι πιθανό επίσης να μπορούν να αποκαλύψουν στοιχεία για γεγονότα του παρελθόντος.Η μεγαλύτερη όμως πιθανότητα παραμένει τα όνειρα να μας πληροφορούν για τα γεγονότα του παρόντος τα οποία ίσως και να μην γνωρίζουμε ότι συμβαίνουν.
Για παράραδειγμα ένα όνειρο μπορεί να μας αποκαλύψει τα αληθινά μας αισθήματά μας για κάποιο συγκεκριμένο άτομο τα οποία συνειδητά μπορεί να μην έχουμε αντιληφθει ή να μην θέλουμε να τα παραδεχτούμε."

"Πώς επηρεάζει τα όνειρα που βλέπουμε, ο χαρακτήρας μας"

"Η προσωπικότητα του κάθε ανθρώπου επίσης μπορεί να επηρεάσει τα όνειρα του. Άτομα με δημιουργικό χαρακτήρα συνηθίζουν να βλέπουν περίεργα όνειρα μεγαλύτερης διάρκειας με έντονη πλοκή και εναλλαγές συναισθημάτων. Σημαντικό επίσης είναι τα διάφορα επίπεδα ύπνου. Μερικές φορές βρισκόμαστε σε βαθύ ύπνο όπου δεν παρατηρείται κάποιο όνειρο, ενώ μερικές άλλες βρισκόμαστε σε στάδια ενεργού ύπνου, όπου παρατηρείται κίνηση ματιών και ο εγκέφαλος είναι ιδιαίτερα ενεργός. Στην περίπτωση αυτή τα όνειρα αυξάνονται!"

"Γιατί οι νεκροί έρχονται στον ύπνο μας?"

"Επιστημονικά δεν έχει αποδειχτεί οποιαδήποτε δυνατότητα επικοινωνίας με νεκρούς ενώ είμαστε ξύπνιοι. Η επιθυμία όμως να δούμε για μια ακόμη φορά το αγαπημένο μας πρόσωπο που έχει πεθάνει, είναι τόσο μεγάλη που είναι πιθανό να επηρεάζει τα όνειρα μας.
Πέρα από την επιθυμία όμως υπάρχει και η δύναμη της συνήθειας, η καθημερινότητα που βιώναμε με τα πρόσωπα αυτά και η οποια ίσως έρχεται στον ύπνο μας με την μορφή αναμνήσεων. Όταν ξυπνήσουμε από αυτό το όνειρο έχουμε ανάγκη να δεχτούμε οτι δεν ήταν δημιούργημα του μυαλού μας αλλά συνάντηση -έστω ονειρική- με τον δικό μας άνθρωπο."

"Πώς είναι δυνατόν ένας νεκρός να μας μεταφέρει μηνύματα από το μέλλον μέσω ενός ονείρου?"

"Αυτό βεβαίως προβληματίζει εμάς τους επιστήμονες. Δηλαδή ο ισχυρισμός πάρα πολλών ανθρώπων οτι ονειρεύονται κάποιον νεκρό κι εκείνος τους μεταφέρει μηνυματα για γεγονότα που θα συμβούν στο μέλλον.
Από τη πλευρά ενός επιστήμονα η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι ο ονειρευόμενος έχει ήδη μια ιδέα των εξελίξεων του μέλλοντος. Επομένως ο ίδιος εκμυστηρεύεται στον εαυτό του μέσω του νεκρού, πληροφορίες που έχει κρυμμένες στο υποσυνείδητό του.
Λυπάμαι αλλά δεν έχω επιστημονικές αποδείξεις οτι πράγματι οι νεκροί έρχονται από τον άλλο κόσμο στα όνειρα των ζωντανών και μάλιστα τους αποκαλύπτουν τα μελλούμενα. Είμαι υποχρεωμένος να ερμηνεύσω τέτοια γεγονότα με βάση την ψυχολογία και όχι την μεταφυσική.
Αυτό που προτείνω είναι την επόμενη φορά που θα ονειρευτείται κάποιον δικό σας που είναι νεκρός, δώστε μεγάλη προσοχή σε αυτα που θα σας πει: είναι πράγματα που δεν τολμάτε να πείτε στον εαυτό σας ενώ είστε ξύπνιοι και του τα αποκαλύπτετε την νύχτα μέσω ενός νεκρού προσώπου!!"

Ελάτε παιδιά!
Ξέρετε πια!
Απόψεις- Βιώματα!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Aberforth Dumbledore
Deputy Minister
Deputy Minister

Αριθμός μηνυμάτων : 1007
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011

Magical Character
Hogwarts House: Ravenclaw Ravenclaw
Αναφορά αίματος: Half-Blood

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκροί και Όνειρα   Τρι Απρ 12, 2011 9:15 am

Όταν πέθανε ο ξάδερφος της μητέρας μου,σε νεαρή ηλικία,εμφανιζόταν συνεχώς στον ύπνο της σε διάφορα όνειρα π.χ. σε όνειρο που μιλούσε με τις φίλες της,και της ψιθύριζε στο αυτί "Θέλω κάτι να σου πω".Βέβαια εκείνη πεταγόταν αμέσως επειδή είχε δει τον ξάδερφό της που είχε πεθάνει.Αυτό λοιπόν συνεχίστηκε για κάμποσο χρονικό διάστημα,οπότε η μητέρα μου πήγε συτην μητέρα του ξαδερφού της και της είπε τι έβλεπε.Έψαξαν λοιπόν το κινητό του και βρήκαν ένα μήνυμα στα Πρόχειρα που είχε παραλήπτη την μητέρα μου και το μήνυμα έλγε "Θέλω κάτι να σου πω".Απίστευτο;Και ήταν στα Πρόχειρα,δεν της το είχε στειλει.Μάλλον δεν πρόλαβε...

...has led to this:

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://harryland.forum-gratuito.net
Olivia Snape
Τεταρτοετής
Τεταρτοετής

Αριθμός μηνυμάτων : 119
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2011

Magical Character
Hogwarts House: Gryffindor Gryffindor

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκροί και Όνειρα   Τετ Απρ 13, 2011 7:17 am

Λοιπόν:

Φανταστείτε ένα φόντο σαν του κυπέλλου της φωτιάς χωρίς τους υπόλοιπους Θανατοφάγους εκτός του Βόλντεμορτ και χωρίς τον Χάρι
βλέπω εμένα, λαχανιασμένη, δίπλα σε μια λίμνη, ξαπλωμένη κάτω, χωρίς να μπορώ να κουνηθώ, και τον λόρδο Βόλντεμορτ από πάνω μου, μου κάνει 5-6 Crucio,
Και εγώ να είμαι έτοιμη να αφήσω τη τελευταία μου αναπνοή (τα Crucio είναι σαν να τα έζησα πραγματικά σας μιλάω)…
Τον βλέπω να με σημαδεύει για το Avada Kedavra…!!!
Kαι ξαφνικά… Μέσα από τα δένδρα του δάσους…
Βλέπω τον Snape!!!
Ο Voldemort έχει εξαφανιστεί !!!
Με παίρνει αγκαλιά (με τη καλή έννοια) σχεδόν λιπόθυμη…
Και με περιθάλπτει…κουλό το ξέρω…
Αλλά ήταν τόσο αληθινα φανταστικό… Είναι τρομερό.....
Με πηγαίνει κάπου ξαπλωμένη
Και μου κάνει διάφορα μαγικά και μη για να με ιατρέψει… Δηλαδή κάτι σαν συνδυασμός των χάρι πότερ 4 και 6…
Τρομερό.....
Ε τώρα υπνοβατείς ή δεν υπνοβατείς
αλλά αυτό ήταν το πιο ζωντανό απ'όλα τα όνειρα που έχω δει ποτέ στη ζωή μου…
Και ένιωσα αυτά τα πράγματα!!!
*ψυχικώς*
Ήταν απίστευτα ζωντανό!
Κατά τη διάρκεια μου μιλούσε κιόλας… Με ρώταγε… Πως σε λένε… Είσαι Καλά… Πως σε βρήκε… Τι του έκανες… Και άλλα τέτοια…
Τρελό ε;;;
~Sadness out of nowhere~
Unspeakable
Unspeakable

Αριθμός μηνυμάτων : 605
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2011

Magical Character
Αναφορά αίματος: Mudblood

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκροί και Όνειρα   Κυρ Απρ 17, 2011 10:30 pm

Οταν ημουν μικρη ειχε ερθει να με "επισκευθει" στον υπνο μου ο νεκρος θειος μου που ειχε πεθανει πριν γεννηθω.... Και λιγες μερες μετα ο νεκρος παππους μου... ΠΟυ ουτε αυτν ειχα προλαβει να δω...

Επισεις οταν πεθανε ο παππους μου ο πατερας μου ταξιδευε εκεινον τον καιρο... Και τον επισκεφτηκε στον υπνο του λεγοντας του αντιο... Και το πρωι που ξυπνησε τον πειραν τηλεφωνο να τον ιδοποιησουν οτι ο πατερας του ειχε πεθανει...
.....

Επισεις μια φορα ειχα δει στον υπνο μου οτι προσπαθουσα να σωσω κατι εντελος αγνωστους μου απο εναν ας πουμε "δολοφονο" πως ειχα βρεθει εκει εντελως ξαφνικα και ολοι λεγαν ηρθε η σωτιρια μας shocked ειχα ενα σπαθι στα χερια μου...

Η αληθεια ειναι πως εχει περασει πολυς καιρος και δεν θυμαμε ακριβως το ονειρο...θυμαμε πως τον πολεμησα και την τελευταια στιγμη πριν τον αφοπλησω με "γρατζουνισε" δηλαδή με χαράκωσε... με το σπαθι του στο πόδι μου...

Ηταν πολυ πραγματικό... πολύ... δηλαδή τα ένιωθα όλα σανν να τα ζουσα πραγματικα...

Αλλα το κουφο είναι πως όταν ξύπνησα... έτρεχε λίγο αίμα από το πόδι μου στο οποίο είχα μια γρατζουνια στο σημείο που είχα κοπεί στον ύπνο μου shocked shocked

Εντελως κουφο :O :O

Ακόμα δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβει... αλλα μίλησα με τον ξάδερφο μου... που εχει πάθει διαφορα τέτοια... και επιδει μου χουν συμβει διαφορα αλλα τέτοια περίεργα όνειρα... μου είπε πως μάλλον κάνω αστρικά ταξίδια χωρίς να το θέλω... WTF? :O

You are Gothic...

You are deep,
emotional and mysterious
Sad music makes me cry
and spread my black eye
makeup on my face
Hermione Granger
Εκτοετής
Εκτοετής

Αριθμός μηνυμάτων : 333
Ημερομηνία εγγραφής : 24/03/2011

Magical Character
Hogwarts House: Hufflepuff Hufflepuff

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκροί και Όνειρα   Δευ Απρ 18, 2011 5:15 am

μια φορά εγώ κοιμόμουν το μεσημέρι και ήδα την δασκάλα των αρχαίων στο ύπνο μου να μου κάνει μάθημα και να μου λέει πως αύριο θα έγραφα τεστ. όταν ξύπνησα διάβασα αυτά που μου έκανε μάθημα η καθηγήτριά στον ύπνο μου και την επόμενη έγραψα 20 γιατί ήταν αυτά που είχα διαβάσει. και να φανταστεί κανείς πως το τεστ ήταν απρόοπτο
Hermione Black
Unspeakable
Unspeakable

Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2011

Magical Character

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκροί και Όνειρα   Δευ Απρ 18, 2011 11:50 pm

εγώ εδώ και τρεις μηνες που πέθανε ο κολλητος μου καθε τρεις και λίγο πεταγεται στον ύπνο μου....
λοιπον για παραδειγμα χθες είιδα όνειρο πως παιζαμε κιθαρα (οπως καναμε σινιθως) και ξαφνικα η κιθαρα που κρατουσα επεσε και εξαφανιστηκε και αυτος μου ελεγε απ την εδώ ειναι αλλά εγώ δεν την εβλεπα και καποια στηγμη μου λεει αφου δεν βλεπεις την κιθαρα πάρε τη δικη μου και περνω εγώ την αλλη και πήρα την κιθαρα του και πλυσιαασε προς το μερος μου και πηγε να παρει τη κιθαρα απ το πατωμα που εμφανιστηκε για ενα κλασμα του δευτερολεπτου και εξαφανιστηκε κι αυτος...

she mast be 30 now and as you see she has the same problems we 've got:

Οι μπαγλαμάδες να παίζουν Ντύλαν
κι ο Πίτερ Γκάμπριελ διπλοπενιές
ο Τομ Γουέιτς με τα κλαρίνα
και τα νταούλια να παίζουν Γιες
να παίζουν Γιες
Βάλ' το παράθυρο στην πρίζα
κάλεσε το καλοριφέρ
δώσ' τη μπουγάδα στην εφορία
γράψ' ένα σύνθημα στο ασανσέρ
στο ασανσέρ
Άνοιξε γκάζι με το μυαλό σου
βάλε ταχύτητα με την καρδιά
η φαντασία στην εξουσία
δώσε τα ρέστα σου για μια βραδιά
για μια βραδιά
Maria Tonks
Πεμπτοετής
Πεμπτοετής

Αριθμός μηνυμάτων : 204
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2011

Magical Character
Hogwarts House: Hufflepuff Hufflepuff

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκροί και Όνειρα   Σαβ Οκτ 29, 2011 10:07 am

Βλεπω πολλά ονειρα με πολές λεπτομεριες ,ειανι πολύ αληθινα και εχω συναισθηαμτα.Δεν ειναι σαν να βλεπω ταιναι αλλα σαν να τα βιωνω.Μπου αρεσουν το ονειρα μου οταν εοχυν δραση ή μπερδευω φιαφορα εργα και βαριεμαι τα γλυκαναλατα!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://magicschool.creare-forum.com/forum

Νεκροί και Όνειρα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Potter's Academy :: Το Υπουργείο Μαγείας :: Τμήμα Μυστηρίων :: Η αίθουσα του Θανάτου (Death Chamber)-
Μετάβαση σε: